Gastroskopia

Gastroskopiagastroskopia

Gastroskopia to podstawowe badanie profilaktyczne, które pozwala nam ocenić przełyk, żołądek oraz opuszkę dwunastnicy pod względem wyglądu błony śluzowej oraz elastyczności  ściany. Badanie wykonujemy cienkim giętkim aparatem (endoskopem), grubości małego palca, który wprowadzamy do żołądka przez usta. Podczas badania specjalista ma możliwość pobrania materiału do badania histopatologicznego lub do testu stwierdzającego obecność bakterii w żołądku (Helicobacter pylori).

Gastroskopia – kiedy wykonać badanie

Badanie gastroskopii wykonujemy w przypadku takich dolegliwości ze strony górnego odcinka pokarmowego. Do takich dolegliwości należą :

  • zgaga,
  • problemy z przełykaniem,
  • nudności, wymioty, odbijanie
  • bóle w nadbrzuszu oraz uczucie pełności zwłaszcza po jedzeniu. Szczególnie do badania kieruje lekarz jeśli tym objawom towarzyszy brak łaknienie oraz utrata wagi ciała.
Gastroskopia – jak przebiega badanie

gastroskopia, Poznań,badanie endoskopowePrzed badaniem wykonujemy znieczulenie gardła (spray znieczulający śluzówkę). Dzięki temu badanie jest mniej przykre, a pojawiające się podczas badania odruchy wymiotne łagodniejsze. Badanie nie jest bolesne, jedynie dokuczliwe w związku z pojawiającymi się odruchami. Osoby noszące protezę prosimy o usunięcie jej na czas badania. Podczas badania pacjent leży na boku. Następnie zakładamy ustnik, który pacjent trzyma ustami podczas całego badania. Lekarz wprowadza endoskop, przez który dokonuje badania. Zazwyczaj podczas badania pobiera materiał w kierunku stwierdzenia obecności bakterii. Badanie zwykle trwa ok 5 minut. Z uwagi na to, że w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzamy  niewielką ilość powietrza, może pojawić się uczucie wzdęcia i odbijania. To zjawisko normalne w trakcie gastroskopii, które ustępuje zaraz po zakończeniu badania.

Gastroskopia – jak przygotować się do zabiegu

Prosimy pacjenta o pozostanie na czczo około 6 do 8 godzin przed badaniem. Jeszcze 3 godziny przed badaniem pacjent może pić wodę niegazowaną lub słabą herbatę. Osoby przyjmujące stale oraz kobiety w ciąży leki prosimy o indywidualną konsultację z  lekarzem w celu ustalenia indywidualnego przygotowania.

Przeciwwskazania do badania:

Gastroskopia jest badaniem krótkotrwałym i bezpiecznym. Badania nie wykonujemy w takich przypadkach jak:

  • świeży zawał serca,
  • ostra niewydolność wieńcowa,  oddechowa i krążeniowa,
  • brak współpracy chorego,
  • tętniak aorty oraz wczesny okres po operacji jamy brzusznej.
Gastroskopia czasCZAS: badanie trwa ok. 5 -20 min.
Gastroskopia znieczulenieZNIECZULENIE: brak lub miejscowe
rekonwalestencjaREKONWALESCENCJA: Jeżeli przed badaniem zostały podane leki uspokajające, pacjent nie powinien prowadzić samochodu gdyż środki uspokajające mogą upośledzać odruchy.
Gastroskopia cena CENA:

  • Gastroskopia bez testu na obecność bakterii – 300 zł
  • Gastroskopia z testem na obecność bakterii (Helicobacter pylori) -350 zł
  • Gastroskopia z testem na obecność bakterii (Helicobacter pylori) i konsultacją lekarską – 400 zł