Laserowe usuwanie tatuażu i makijaży permanentnych
Laserowe usuwanie tatuażu umożliwia pozbycie się ich bez naruszenia tkanki, a tym powoduje powstania blizny. Tatuaże powstają w wyniku wprowadzenia barwnika do skóry, na taką głębokość aby nie uległ on złuszczeniu. W zależności od sposobu wykonania rysunku na ciele, wyróżniamy: tatuaże profesjonalne i amatorskie. Różnią się one najczęściej rodzajem wstrzykniętego barwnika oraz głębokością jego depozycji.
- Tatuaż amatorski – najczęściej jednokolorowy, barwnik może znajdować się na różnej głębokości.
- Tatuaż profesjonalny – zazwyczaj posiada wiele różnokolorowych barwników. Wstrzykuje się je na określoną głębokość i mogą one zajmować duże obszary skóry.
Kosmetycznym rodzajem tatuażu jest makijaż permanentny. Specjalista wprowadza płytko barwnik do skóry w celu podkreślenia np.: konturu brwi lub ust.
Również taki rodzaj tatuażu można usunąć metodą laserową.
Ze względu na indywidualne różnice w reakcji na promieniowanie laserowe, przed głównym zabiegiem usunięcia tatuażu, przeprowadzamy w Gabinecie Salus, bezpłatną konsultację oraz test laserowy.
Laserowe usuwanie tatuażu – jak działa laser
Do usuwania tatuaży używamy laserów, które określamy jako Q-Switch. W przeciwieństwie do innych laserów wysokoenergetycznych nie działają one termicznie . Przede wszystkim lasery do usuwania tatuaży oparte są o działanie mechaniczne. Bardzo krótki impuls, o bardzo dużej mocy rozbija barwnik na drobne cząstki. Część tego barwnika odparowuje podczas pierwszych zabiegów poprzez mikrouszkodzenia naskórka. Natomiast pozostała część przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej, skąd na drodze naturalnego procesu fagocytozy usuwany jest przez układ limfatyczny na zewnątrz. W związku z tym, że lasery do usuwania tatuażu nie wywołują efektu cieplnego, prawdopodobieństwo uszkodzenia skóry i powstania zmian bliznowatych jest znikome.
W Gabinecie Salus stosujemy laser pracujący w trybie Q-Switch, Nd-YAG, o długości fali 1064nm i 532 nm.
Laserowe usuwanie tatuażu – od czego zależy efekt zabiegu
- Przede wszystkim najważniejszym aspektem jest kolor tatuażu. Długości fal, które emituje nasz laser są pochłaniane przez barwniki ciemne oraz czerwone. Stąd najłatwiej usunąć takie kolory jak czarny, szary, grafitowy oraz tatuaże wykonane w kolorze czerwonym. Laser nie będzie reagował na kolory jasne. Z pewnością nie usunie koloru żółtego, pamarańczowego, jasno niebieskiego czy jasno zielonego. Jedynie kolory ciemno zielone czy ciemno niebieskie może rozjaśnić. Przede wszystkim unikamy usuwania tatuaży kolorowych, ponieważ nigdy nie mamy pewności czy uda się je usunąć całkowicie, nie pozostawiając nieestetycznych wielokolorowych plam.
- Kolejnym aspektem decydującym o efekcie jest ilość barwnika znajdującego się w skórze. Im więcej barwnika, tym więcej zabiegów należy wykonać. Stopniowo z zabiegu na zabieg tatuaż robi się coraz jaśniejszy.
- Również należy wspomnieć o głębokości, na którą został barwnik zdeponowany. Stąd im głębiej barwnik w skórze, tym gorsze technicznie warunki do jego usunięcia.
Przede wszystkim należy podkreślić, że nie wszystkie tatuaże możemy całkowicie usunąć, lecz jedynie je rozjaśnić.
Laserowe usuwanie tatuażu – przykłady
Gabinet lekarski Salus – dr Kasprzak (dokumentacja własna)
Laserowe usuwanie tatuażu – przeciwwskazania do zabiegu:
ciąża
świeża opalenizna
zaburzenia krzepliwości krwi
skłonność do powstawania blizn (gł. przerosłych, keloidów)
zażywanie leków światłouczulających oraz ziół światłouwrażliwiających tj.: dziurawiec, nagietek itp. (należy odstawić je na 2-3 tygodnie przed zabiegiem)
przyjmowanie leków z grupy retinoidów
Polecamy również