Usuwanie odcisków, modzeli i nagniotków

Usuwanie odcisków –  modzeli i nagniotków

Usuwanie odcisków – nagniotki i i modzele są to obszary na stopach, które charakteryzują się nadmiernym rogowaceniem. Takie zmiany najczęściej powodują dolegliwości bólowe, a nawet utrudniają chodzenie.

Najczęstszą przyczyną ich powstawania są:
  • zmiany anatomiczne w budowie stopy tj. płaskostopie czy halluxy
  • noszenie nieprawidłowego obuwia

Usuwanie odciskówModzele, odciski czy nagniotki usuwa się za pomocą frezarki i innych specjalistycznych przyrządów. Natomiast  gdy  odcisk usuwany jest w obrębie martwego naskórka zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Następnie miejsce po usuniętym odcisku wygładza się frezem ściernym. Jeśli  zmiana jest  bardzo zaawansowanych wtedy istnieje możliwość usunięcia zrogowacenia skóry laserem. W związku z tym zabieg jest bardziej inwazyjny, dlatego wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Jaka jest różnica pomiędzy odciskiem typu modzel i nagniotek

Modzel, to zazwyczaj duże plackowate rogowacenie, które jest miękkie o żółtawym zabarwieniu i niewyraźnych granicach. Powstaje zazwyczaj na przodostopiu pod jedna z główek kości śródstopia. Ponieważ stopa w tym miejscu jest nadmiernie obciążona i w tym miejscu niedokrwiona, dlatego dochodzi do jej uszkodzenia i rogowacenie. W przeciwieństwie do modzeli, które są zazwyczaj płaskie nagniotki mają kształt stożka. Po usunięciu wierzchniej warstwy widoczny jest rdzeń, który wbija się głęboko do skóry. Stąd powodują ból, który ujawnia się pod wpływem nacisku, lub nawet samoistnie. Ponieważ brodawki wirusowe często mylone mylimy  z brodawkami pospolitymi, które maja podłoże wirusowe warto skonsultować je ze specjalista podologiem. Jednak brodawkę łatwo odróżnić od nagniotka. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że po ścięciu brodawka wirusowa powoduje krwawienie. Brodawka wirusowa podobnie jak nagniotek może również powodować dolegliwości bólowe.

Usuwanie odcisków – profilaktyka

Jeśli budowa stopy jest nieprawidłowa i w miejscu największego nacisku często dochodzi do powstawania odcisku, modzeli czy nagniotka dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wkładek odciążających lub chroniących to miejsce przed podrażnieniem. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup gotowej wkładki w aptece lub sklepie ze sprzętem medycznym. Takie rozwiązanie nie jest idealne i nie zawsze rozwiązuje problem. Istnieje możliwość dopasowania wkładki indywidualnie, do potrzeb pacjenta ze specjalnej plastycznej masy. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie indywidualnej wkładki do buta na zamówienie w wyspecjalizowanej firmie medycznej.

usuwanie odcisków, modzeli, nagniotków , podologia, PoznańCZAS: usuwanie odcisków – ok. 15 min. (jedna zmiana)
usuwanie odcisków, nagniotków , podologia, PoznańZNIECZULENIE: brak lub jeśli zmiana jest bardzo zaawansowana istnieje możliwość znieczulenia miejscowego.
usuwanie odcisków, modzeli, nagniotków , podologia, PoznańREKONWALESCENCJA: brak, jednak po zabiegu jeśli zmiana jest bardzo zaawansowana pacjent przy chodzeniu może odczuwać dyskomfort.
usuwanie mozeli cena CENA:
od 40 zł – przy użyciu frezarki (jedna zmiana)
od 150 zł przy użyciu lasera (jedna zmiana)

Proponowane zabiegi uzupełniające:

dobór odpowiedniego odciążenia, które zapobiega pogłębianiu się zmian oraz poprawia komfort chodzenia
pedicure medyczny