Kolonoskopia

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie profilaktyczne, które wykonujemy w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego. Kolonoskop to cienka rurka zakończona kamerą, która pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć wnętrze dolnego odcinka przewodu pokarmowego  oraz w razie potrzeby pobrać materiał w celu wykonania dalszych badań diagnostycznych

Kolonoskopia jako profilaktyka jelita grubego

Zalecamy, żeby każda osoba po 35 roku życia wykonała to badanie, zwłaszcza jeśli należy do grupy osób o podwyższonym ryzyku (obciążenie genetyczne).

Kolonoskopia jak przebiega badanie

Podstawą przeprowadzenia badania jest odpowiednie przygotowanie, czyli oczyszczenie jelita grubego. Przygotowanie do badania pacjent wykonuje w domu zgodnie z podaną przez nas instrukcją. W gabinecie zabiegowym prosimy pacjenta to zdjęcie odzieży z dolnej części ciała oraz nałożenie jednorazowej bielizny. Następnie układamy pacjenta na boku z maksymalnie ugiętymi kolanami. Przed właściwym badaniem pacjent otrzymuje środek przeciwbólowy i rozkurczający. Kolejny etap badania to umieszczenie kolonoskopu w odbytnicy. Następnie lekarz kieruje endoskop do jelita grubego. Zazwyczaj badanie trwa około 15. Czasami, zwłaszcza jeśli występuje potrzeba pobrania materiału histopatologicznego nieco dłużej. Podczas badania pacjent może doznawać uczucia wzdęcia. Jest to  ja najbardziej normalny objaw, ponieważ podczas badania lekarz wpuszcza do jelita powietrz, aby dokładnie obejrzeć śluzówkę jelita grubego. Po zabiegu pacjent ma do dyspozycji niekrępującą łazienkę znajdująca się w gabinecie zabiegowym, jednak cały czas pozostaje w kontakcie z pielęgniarką.

Wskazania do wykonania kolonoskopii:
 • podejrzenie raka jelita grubego
 • podejrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna
 • biegunka o nieznanej przyczynie
 • podejrzenie : krwawienia z przewodu pokarmowego (w postaci anemii spowodowanej niedoborem żelaza), nieswoistego zapalenia jelit czy  zaburzeń wchłaniania
 • nagła i nieuzasadniona utrata masy ciała
 • badania przesiewowe populacji w kierunku wczesnego stadium raka jelita grubego.
Przygotowanie do badania należy rozpocząć na 7 dni przed kolonoskopią:
 • należy przerwać przyjmowanie preparatów z żelazem
 • osoby, które  przyjmują leki antyagregacyjne, przeciwzakrzepowe oraz
 • chorych na cukrzycę i inne choroby przewlekłe, prosimy  o wcześniejszą konsultację z lekarzem, który ustala indywidualny plan postępowania
 • należy przerwać spożywanie owoców pestkowych, zwłaszcza z drobnymi pestkami (kiwi, truskawki, winogrona) oraz pieczywa z ziarnami, musli, siemienia, maku itp. Należy również unikać spożywania buraków czerwonych (buraki fałszują kolor śluzówki jelita)

Na 3 dni przed wykonaniem kolonoskopii:
wskazana jest dieta płynna – dowolna ilość kawy, herbaty, wody, soków bez miąższu owocowego oraz zup bez warzyw i dodatków

W dniu poprzedzającym badanie kolonoskopii:
można zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka
należy rozpocząć przyjmowanie preparatu oczyszczającego okrężnicę i postępować zgodnie z instrukcją. W Gabinecie Salus rekomendujemy dwa preparaty: Eziclan lub CitraFleet.

Przeciwwskazania do kolonoskopii:

 • zapalenie otrzewnej (sugeruje to: deskowate napięcie powłok brzucha i bolesność palpacyjna) ciąża (II i III trymestr)
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • ciężkie choroby serca (niewydolność serca w zaawansowanym stadium, niestabilna choroba wieńcowa)
 • ciężkie choroby płuc lub ostra niewydolność oddechowa
 • zaostrzenia chorób zapalnych jelita grubego
Kolonoskopia czasCZAS: badanie trwa ok. 15-40 min.
Kolonoskopia znieczulenieZNIECZULENIE: Badanie może być wykonane bez specjalnego znieczulenia. Na życzenie pacjenta, wykonujemy pełną sedację (przy zastosowaniu leków: Midanium i Dolargan). Pacjent nie odczuwa wówczas bólu i jest przytomny. Pozwala to m. in.: na zmianę pozycji w trakcie badania oraz informowanie lekarza o odczuciach (bólu itp.). Nie wykonujemy kolonoskopii w pełnej narkozie.
Kolonoskopia rekonwalestencjaREKONWALESCENCJA: Jeżeli przed badaniem zostały podane leki uspokajające, pacjent nie powinien prowadzić samochodu gdyż środki uspokajające mogą upośledzać odruchy.
Kolonoskopia, cena CENA: 450 zł