Koksartroza
To choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego ( łac. coxae ). Początek choroby datuje się niekiedy w najwcześniejszym dzieciństwie , kiedy bioderko ulega uszkodzeniu w trakcie porodu lub występuje dysplazja stawu. Obecnie lekarze położnicy i ortopedzi uczuleni są na to zjawisko, dysponują też znacznie lepszą diagnostyką , nie tylko RTG ale także USG. Pozwala to w wielu przypadkach naprawić błąd natury, m. in. poprzez specjalne pieluszkowanie . W dzieciństwie obecnych 60 latków , nie mówiąc o 80 latkach, nie było pod tym względem tak dobrze, stąd wielu z nich jeden lub obydwa stawy biodrowe odmawiają obecnie posłuszeństwa.
Staw biodrowy jest nie tylko największym stawem, ale i najbardziej, obok kolanowego, obciążonym. Niezależnie od uszkodzeń okresu dzieciństwa dodatkowym obciążeniem bywa praca zawodowa , niektóre rodzaje sportu wyczynowego, no i nadwaga. Także skrzywienie kręgosłupa ( skolioza ) może być powodem szczególnego obciążenia jednego z bioder.
Najistotniejszym czynnikiem warunkującym prawidłową funkcje stawu jest chrząstka stawowa , której komórki – chondrocyty stwarzają idealną gładkość i poślizgowość stykających się powierzchni stawowych kości. Starzejąca się chrząstka pełni swoją funkcję coraz gorzej. Jeśli nałoży się na to nieprawidłowa budowa stawu , nadmierne obciążenia i urazy – to w końcu każdy ruch w obrębie stawu staje się bolesny, a zakres ruchu znacznie ograniczony. Jakiej pomocy można się spodziewać od medycyny ? Początkowo znacznie zmniejszają dolegliwości bólowe tzw. niesterydowe leki przeciwzapalne ( aspiryna, paracetamol, ibuprofen itp.). Kiedyś chętnie sięgano po sterydy które wstrzykiwano dostawowo ( Depo-Medrol itp.)
Obecnie wiemy że doraźną ulgę trzeba przypłacić znacznie szybszym postępem uszkodzenia stawu . Duże znaczenie może mieć odpowiednia gimnastyka , z możliwie jak największym odciążeniem stawów (zakaz biegania i podskoków). Szczególnie godne polecenia jest pływanie. Dużą rolę w terapii chorych stawów odgrywała zawsze fizjoterapia. Niestety żaden z powszechnych czynników fizykoterapeutycznych ( ultradźwięki , prądy , promienie …)nie był w stanie przeniknąć przez otoczenie kostne do wnętrza stawu biodrowego. Jedyną formą energii która przenika do wnętrza stawu biodrowego jest pole magnetyczne wielkiej mocy . Cewy magnetyczne w kształcie kręgu otaczającego biodra stały się dla wielu prawdziwym wybawieniem. Potrafią bardzo silnie stymulować regenerację chrząstki stawowej. Dookoła magnetoterapii jest wiele nieporozumień. Trzeba więc podkreślić , że jedyna magnetoterapia której działanie zostało w naukowy sposób zbadane , opisane i zaakceptowane przez naukę medyczną – to pole o natężeniu 1-15 militesli oraz częstotliwości 1 – 50 Hz. Wszelkie magnetyczne wisiorki, bransoletki itp. nie spełniają kryteriów stawianych przez naukową medycynę. Są jednak sytuacje kiedy nic nie jest w stanie zmniejszyć bólów i przywrócić funkcji biodra. W takich sytuacjach pozostaje jedynie wymiana stawu na sztuczny. Protezy stawów biodrowych są obecnie tak doskonałe, że w przypadkach uzasadnionych nie należy się wahać ani chwili.