Elektrokardiografia , EKG

EKG Elektrokardiografia ( EKG ), jest jednym z podstawowych badań stosowanych w kardiologii. Badanie służy do szybkiego i dokładnego wykrywania różnych zaburzeń rytmu serca, niedotlenienia i niedokrwienia mięśnia sercowego oraz do rozpoznania świeżego zawału serca. Badanie EKG umożliwia również ujawnienie zaburzeń elektrolitowych (np. podwyższonego stężenia potasu lub magnezu we krwi), zwiększonego ryzyka wystąpienia niemiarowości (np. skrócenie czasu przedsionkowo – komorowego). Jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i dorosły, zdrowy człowiek powinien wykonać je przynajmniej raz w roku.


Główne wskazania do wykonania badania EKG:

bóle w klatce piersiowej
zaburzenia rytmu serca
objawy niewydolności krążenia
duszności, omdlenia i utraty przytomności
nadciśnienie tętnicze

Przygotowanie do badania:

Przed przystąpieniem do badania nie ma żadnych ograniczeń związanych z przyjmowaniem pokarmów. Badanie nie powinno być wykonywane zaraz po wysiłku fizycznym. Obowiązkowo należy poinformować lekarza o przyjmowaniu jakichkolwiek leków.

Przed rozpoczęciem badania wykonujący je pielęgniarka lub lekarz mogą poprosić o zdjęcie biżuterii, zegarka, a także koszuli lub bluzki (dlatego w dniu badania najlepiej ubrać się w rozpinaną koszulę lub bluzkę z krótkim rękawem).

czas CZAS: ok. 5 min.
znieczulenie ZNIECZULENIE: brak – badanie nieinwazyjne
rekonwalestencja REKONWALESCENCJA: brak – badanie nieinwazyjne
cena CENA: 30 zł