Bóle kręgosłupa

Kręgosłup jest absolutnie doskonałą konstrukcją, o niesłychanie skomplikowanej budowie i olbrzymich zadaniach. Ma bowiem przez dziesiątki lat być podstawą architektonicznej konstrukcji naszego ciała , będąc jednocześnie miejscem lokalizacji i ochrony ważnych dla życia i zdrowia centrów nerwowych.

Kręgosłup zbudowany jest z kręgów , czyli walcowatych bloków kostnych ustawionych jeden na drugim. Kręgi połączone są z sobą małymi stawami, mięśniami i więzadłami – co daje możliwość wyginania kręgosłupa. Dodatkowo dla lepszej amortyzacji natura obdarzyła kręgosłup rodzajem poduszeczek umieszczonych między kręgami , są to tzw. dyski. Każdy krąg zawiera otwory , przez które przechodzi główny pień nerwowy (rdzeń kręgowy) oraz naczynia. Na każdym poziomie wychodzą z kręgosłupa liczne nerwy, prowadzące polecenia i sygnały z mózgu, (np. mięsień powodujący zgięcie palca ma się skurczyć) oraz wychodzą informacje dla mózgu, (np. skóra na nosie melduje że jest zmarznięta ). Zdrowy kręgosłup jest powyginany. Jeśli patrzymy nań z boku, to szyja-łuk do przodu, piersi-łuk do tyłu, lędźwie łuk do przodu i krzyże – łuk do tyłu. Kręgosłup oglądany z przodu powinien być teoretycznie prosty, ewentualne zagięcia w bok nazywamy skoliozami. Życie nie oszczędza kręgosłupa, może więc dochodzić w nim do wielu kontuzji oraz przez lata tworzonych anomalii. Nadmiernie przeciążone poszczególne mięśnie kręgosłupa, a szczególnie ich ścięgna , ulegaja zwyrodnieniu , przechodząc później w wyrośla kostne, dyski mogą się przesuwać do tyłu, lub co gorsza do przodu (tzw. dyskopatie) , poszczególne stawy międzykręgowe mogą ulec zwichnięciu .. dziesiątki możliwości. Wszystkie dają mniejsze lub większe bóle. Nerwy wychodzące z kręgosłupa są urażane w zmniejszonych, o nieregularnych brzegach, otworach, mogą też ulec wywołującemu zapalenie nerwu oziębieniu, (częsta przyczyna tzw. „bólów korzonkowych”). Właściwe rozpoznanie choroby kręgosłupa jest bardzo trudne. Obok doświadczenia lekarza niezbędne są często dodatkowe badania radiologiczne , szczególną nowością w tym względzie są dane uzyskane metodą rezonansu magnetycznego.

Leczenie jest jeszcze trudniejsze. Najważniejsze , żeby było oparte na dobrej diagnozie , nie powinno się „leczyć bólu” , bowiem zupełnie inaczej leczy się np. dyskopatię , a inaczej zapalenie nerwu , a jedno i drugie boli podobnie. Najlepsza jest terapia kompleksowa , wykorzystująca szeroką gamę zabiegów fizykoterapeutycznych , odpowiednią gimnastykę i fachowy masaż. Niekiedy trzeba prosić o pomoc neurochirurga i/lub chirurga ortopedę. Chorobami kręgosłupa zajmują się też tzw. kręgarze, ich odpowiednikiem lekarskim są lekarze zajmujący się terapią manualną. Metoda ta wymaga olbrzymiego doświadczenia i bez precyzyjnej wcześniejszej diagnozy może dać wielkie szkody. Zupełnie innej terapii wymagają bóle w przebiegu osteoporozy (odwapnienia) kości kręgosłupa. Zastosowanie w tych przypadkach niektórych zabiegów , szczególnie manualnych , może być tragiczne w skutkach.