Łysienie – główne przyczyny wypadania włosów

Łysienie to zmora współczesnego społeczeństwa. Pomimo, że dotyka częściej mężczyzn niż kobiety, to Panie traktują je znacznie poważniej.

Łysienie androgenowe jest najbardziej powszechnym typem łysienia. Lekarze nie do końca są zgodni, co jest jego przyczyną, natomiast można wyróżnić kilka czynników zwiększających ryzyko wystąpienia objawów. Należą do nich:

uwarunkowania genetyczne (jeśli objawy występowały u krewnych, ryzyko wczesnej, systematycznej i powolnej utraty włosów jest duże)

zaburzenia gospodarki hormonalnejorganizmu za wypadanie włosów odpowiedzialna jest pochodna testosteronu (5- alfa- dihydrotestosteron). Hormon ten osłabia mieszki włosowe, skraca czas trwania fazy wzrostu włosów i w efekcie powoduje ich wypadanie. Powyższe hormony należą do androgenów (stąd nazwa łysienie androgenowe). Hormon ten występuje zarówno u mężczyzn, jaki i u kobiet, dlatego u kobiet może również wystąpić ten typ łysienia.

stres i nieprawidłowa dieta – choć jednoznacznie nie wpływają na wystąpienie łysienia typu androgenowego, to powodują przyspieszenie tego procesu. Aby temu zapobiec, należy odżywiać się zdrowo i upewnić się, że w diecie nie brakuje witamin tj.: A, C, E, witamin z grupy B oraz minerałów: jodu, cynku i żelaza.

zaburzenia hormonalne – wypadanie włosów może być nasilone w wyniku spadku poziomu estrogenów, np. po ciąży, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, w trakcie menopauzy lub po jej zakończeniu. Powodem utraty włosów mogą być również zaburzenia pracy tarczycy (nadczynność lub jej niedoczynność).

stres wypadanie włosów spowodowane stresem jest również związane z hormonami. Rozregulowane przez stres nadnercza, wzmagają produkcję androgenów i zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych. Codzienny stres wywiera niekorzystne działanie na ogólny stan włosów, a jego konsekwencje są długoterminowe. Natomiast nagły, silny stres powoduje znaczącą utratę włosów nawet w ciągu kilku miesięcy po tragicznym wydarzeniu. Taką sytuację określa się jako tzw. telogen effluvium (łysienie telogenowe). Jest to najczęściej stan przejściowy i zwykle w ciągu 3 – 6 miesięcy wszystko wraca do normy.

metale ciążkie włosy wypadają także, jeśli w organizmie pojawią się metale ciężkie tj.: rtęć, ołów, kadm, tal, bar. Ich obecność w organizmie może prowadzić do pogorszenia stanu włosów, ich zmatowienia, suchości, łamliwości czy wypadania. Metale ciężkie wnikają do organizmu człowieka przez drogi oddechowe lub przewód pokarmowy, a następnie wraz z krwią transportowane są do tkanek i organów, gdzie niestety często są magazynowane. Obecność metali ciężkich w organiźmie, można sprawdzić wykonując analizę pierwiastkową włosa czyli badanie włosa, które pozwala wykryć wszelkie niedobory, nadmiary oraz obecność metali toksycznych w organiżmie w okresie ostatnich 6-8 tygodni.

istnieje również cała grupa leków, przyjmowanych najczęściej w chorobach przewlekłych, które sprzyjają nadmiernej utracie włosów np.: leki przeciwtarczycowe, cytostatyczne, immunosupresyjne czy przeciwzakrzepowe stosowane w chorobach serca. Odrost włosów w tym przypadku nie zawsze jest związany z odstawieniem leku.

chemioterapia – nie każda chemioterapia powoduje wypadanie włosów, co więcej reakcja na nią jest różna u różnych osób i zależy m.in.: od wrażliwości organizmu na substancje toksyczne. Zwykle włosy zaczynają odrastać około 1 miesiąca po zabiegu z szybkością 1 centymetr na miesiąc.

łysienie powoduje również grzybica skóry głowy, która objawia się plackowatymi ogniskami, pozbawionymi włosów. Zdarza się, że przez otwarte ranki, grzyby wnikają do naszego organizmu, umiejscawiają się w okolicach mieszków włosowych i doprowadzają w ten sposób do powstania stanów zapalnych. Jeżeli cebulki włosów zostaną w ten sposób uszkodzone, to proces łysienia jest nieodwracalny.

Warto też dodać, że wypadanie włosów (codziennie tracimy ich ok 100 – 150) to stan normalny. Niepokoić powinniśmy się wówczas, kiedy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas. Wówczas może to być sygnał rozwijającej się choroby i należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.