Lasery cz. II Laser biostymulacyjny (niskoenergetyczny)

Laser biostymulacyjny (niskoenergetyczny )

Laser biostymulacyjny , zabiegi laserowe

 

Laser niskoenergetyczny

( laser biostymulacyjny ) wykorzystywany jest w kosmetologii, dermatologii i medycynie estetycznej w celu pobudzenia procesów fizjologicznych. Tak samo działa jak w rehabilitacji.
Pomimo wielu publikacji w zakresie oddziaływania światła niskoenergetycznego na poszczególne struktury trudno jest jednoznacznie określić mechanizm oddziaływania na poziomie komórki i tkanki. Wiele badań opisuje poprawę wymiany elektrolitycznej pomiędzy wnętrzem a otoczeniem komórki. Ma to wpływu na aktywność enzymatyczną oraz zmian w strukturze substancji o charakterze ciekłokrystalicznej. W komórce następuje zdynamizowanie procesów metabolicznych oraz proliferacji. Zmiany na poziomie komórkowym powodują reakcje na poziomie tkanki. W tkankach obserwowane jest pobudzenie mikrokrążenia oraz wzrost angiogenezy. Niskoenergetyczne światło laserowe wpływa na procesy odpornościowe oraz stężenie niektórych hormonów. Oddziaływanie terapeutyczne wynika z reakcji wtórnych, które można przedstawić jako działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz stymulujące naturalne procesy fizjologiczne.

Terapia niskoenergetyczna

wpływa również na tworzenie i poprawę struktury włókien kolagenowych typu I i III . Kolagen typu I zwany włóknistym, obecny w skórze właściwej, powoduje, że jest ona odporna na rozciąganie. Natomiast kolagen typu III zwany siateczkowym ogrywa rolę w procesie gojenia. Pojawia się przed kolagenem typu I w trakcie zabliźniania się ran. Światło niskoenergetyczne przyspiesza również proliferację oraz zwiększoną aktywność fibroblastów . Efekt stymulacji włókien kolagenowych fibroblastów, działa przeciwzapalne (wpływ na produkcję cytokin przez makrofagi). Efekt jest wykorzystywany w terapii blizn i trudno gojących się ran i owrzodzeń. Badania wykazują, że naświetlane laserem biostymulacyjnym ma korzystny wpływ na wygląd blizny pooparzeniowej i pomaga uniknąć nadmiernego bliznowacenia. Oczywiście efekty leczenia w pewnych ranach są ograniczone i w przypadku terapii nie możemy liczyć na całkowite usunięcie blizny. Jednak blizny stają się bardziej miękkie i elastyczne, dochodzi do zmniejszenia świądu i bólu, a z czasem struktura skóry ulega poprawie.

W przypadku terapii laserem biostymulacyjnym znaczenie ma również czas, w którym rozpoczęto leczenie. Blizny nie starsze niż 12 miesięcy, po serii zabiegów wykazują większą poprawę w porównaniu z bliznami starszymi. Badania wykazały, że seria zabiegów niskoenergetycznymi źródłami światła znacząco zmniejsza ilość aktywnych zmian trądzikowych [15]. Mechanizm ten prawdopodobnie oparty jest o działanie przeciwzapalne. Ten sam mechanizm, działania przeciwzapalnego, wykorzystywany jest również jako metoda wspomagająca w leczeniu stanów zapalnych w podologii. Przykładem może być leczenie stanów zapalnych wału okołopaznokciowego towarzyszących wrastaniu paznokci oraz trudno gojących się ran w zespole stopy cukrzycowej.

Więcej o usuwaniu blizn i rozstępów