Lasery cz. IV – usuwanie tatuażu laserem, laser Q – Switch

Usuwanie tatuażu laserem – podstawy medyczne.
Autor : Agata Mańkowska dr n. o zdrowiu

usuwanie tatuażu laserem, laser Q - Switch

Więcej praktycznych informacji na temat usuwania tatuażu laserem na naszej stronie

W przypadku gdy podejmujemy usuwanie tatuażu laserem strukturą docelową, która ma ulec uszkodzeniu, jest tusz zawarty w komórkach. Ponieważ tatuaże wykonane są w różnych kolorach, w celu ich usunięcia niezbędna jest długość fali, której energia jest lepiej pochłaniana przez barwnik, niż okoliczne struktury. Dlatego światło laserowe wnika głęboko i penetrujeć w głąb tkanki, aby dotrzeć do barwnika znajdującego się w skórze właściwej. Warunki te muszą być spełnione zgodnie z zasadą selektywnej fototermolizy. W usuwaniu tatuaży stosuje się lasery emitujące impulsy rzędu nanosekund, określane jako Q-Switch. Lasery nanosekundowe emitują bardzo dużą dawkę energii w krótkim czasie. W przypadku laserów pracujących w trybie Q-Switched tempo przekazywania energii jest tak duże, że powoduje fotomechaniczne (fotoakustyczne) rozbicie barwnika na drobniejsze cząstki.

Usuwanie tatuażu laserem

Fragmenty rozdrobnionego barwnika, znajdujące się w głębszych warstwach ulegają eliminacji dzięki fagocytozie. W związku z tym ilość powstałego ciepła jest niewielka, dlatego użycie lasera Q-Switch nie powoduje termicznego uszkodzenia okolicznych tkanek. Obecnie stosowane są trzy  typy laserów  Q-Switch. Energia emitowana przez te lasery jest szczególnie dobrze pochłaniana przez kolory ciemne : np. czarne i szare, dlatego istnieje możliwość usuwania tatuaży w tym kolorze. Tatuaże w kolorze czerwonym usuwane są przy użyciu lasera ND-Yag o długości fali 532nm, ponieważ energia fali jest dobrze pochłaniana przez kolor czerwony. Niestety żaden z podanych typów lasera nie stwarza natomiast możliwości usuwania tatuaży w kolorach jasnych np. białym, pomarańczowym czy żółtym.

 Usuwanie tatuażu laserem  – stosowane urządzenia typu Q – Switch

laserdługość fali
aleksandrytowy755nm
Nd-Yag KTP1064/532nm
rubinowy694nm

 

Usunięcie tatuaży charakteryzujących się dużą ilością wprowadzonego barwnika, szczególnie tych wykonanych metodą wypełnienia, dlatego wymaga przeprowadzenia największej liczby zabiegów. W takich wypadkach końcowy efekt zabiegu można ocenić 2-3 lata  po rozpoczęciu terapii. Prawdopodobnie nie w każdym wypadku możliwe jest całkowite usunięcie tuszu ze skóry. Dostosowanie odstępów pomiędzy zabiegami, zależnie od przebiegu procesu rozjaśniania przynosi zazwyczaj  zadawalające efekty. W pierwszym etapie terapii stosujemy odstępy miesięczne, natomiast podczas dalszych wydłużać  okresy pomiędzy zabiegami do około 6 miesięcy. Uzyskujemy pomiędzy zabiegami efekt rozjaśnienia, który jest wynikiem przebiegającego w tym okresie procesu utylizacji barwnika, przez naturalne procesy fagocytozy.