Lasery cz. III – depilacja laserowa efekty, laser diodowy, laser light sheer

laser light sheer

depilacja laserowa, Poznań,  laser light sheer
Przykładem zabiegu z zastosowaniem diodowego lasera wysokoenergetycznego laser light sheer jest depilacja laserowa, efekty jakie daje ten zabieg związane jest ze zjawiskiem fototermolizy.
Więcej praktycznych informacji o samym zabiegu depilacji na naszej stronie depilacja laserem diodowym laser light sheer

Zastosowanie wyższych dawek energii powoduje w tkance działanie destrukcyjne. Za pomocą energii laserowej, bądź pochodzącej z innych wysokoenergetycznych źródeł światła, strukturę możemy zniszczyć poprzez wywołanie szeregu reakcji fotochemicznych, skoagulować czy odparować. Większość terapii z użyciem źródeł wysokoenergetycznych opartych jest o mechanizm działania związany z teorią selektywnej fototermolizy.

Do wywołania tego zjawiska w tkance niezbędne jest użycie takiego lasera lub innego źródła, które emituje falę dobrze pochłanianą przez naszą strukturę docelową, oraz posiada gęstość energii wystarczającą do wytworzenia odpowiedniej temperatury. Istotą zjawiska SP jest wywołanie urazu termicznego w obszarze określonym co do lokalizacji i wielkości. Ogrzanie sąsiednich tkanek zmniejszone jest do minimum, co ogranicza ryzyko powstania blizn i innych działań niepożądanych. Strukturą docelową może być melanina zawarta we włosie, hemoglobina zawarta w naczyniu czy barwnik tworzący tatuaż.

Obecnie laser i inne źródła światła wykorzystywane są powszechnie w kosmetologii, dermatologii czy medycynie estetycznej.

Takie metody jak :

  • depilacja laserowa
  • usuwanie przebarwień
  • korekta blizn i rozstępów skórnych
  • usuwanie zmian naczyniowych
  • usuwanie tatuaży
  • odmładzanie skóry

stały się popularną procedują stosowaną w gabinetach. Ze względu na ramy artykułu, zostaną omówione tylko niektóre z nich.

laser diodowy, laser light sheer

W przypadku depilacji laserowej (laser diodowy) istotnym czynnikiem decydującym o powodzeniu terapii jest kolor włosa. Efekt termiczny wywołany w strukturze docelowej zależny jest od stopnia wysycenia specyficznym chromatoforem. W przypadku depilacji laserowej chromatoforem jest melanina. Efekt depilacji osiąga się poprzez zniszczenie komórek macierzystych, odpowiedzialnych za wzrost włosa. Fizjologicznie włos przechodzi kolejne fazy podczas wzrostu. Faza anagenowa (czyli intensywnego wzrostu włosa) charakteryzuje sie tym, że łodyga oraz inne struktury zawierają największą ilość melaniny. Szansa na uszkodzenie całkowite i nieodwracalne wszystkich komórek macierzystych w tej fazie wzrostu jest  największa.

Jeśli wszystkie komórki macierzyste zostaną uszkodzone włos nie odrośnie. Natomiast jeśli uszkodzenie tych struktur nie jest całkowite włos przejdzie w fazę telogenu (faza spoczynku), wypadnie, a następnie odrośnie. Jest to związane z procesem powrotu takiego włosa do fazy anagenowej, opartego na naturalnym cyklu. Czynnik ten powoduje, że już po pierwszym zabiegu można uzyskać tymczasowa redukcję owłosienia. Trwały efekt terapii uzyskuje się dzięki całkowitemu i nieodwracalnemu zniszczeniu struktur odpowiedzialnych za wzrost włosa. O trwałym efekcie można wnioskować około roku po zakończeniu terapii.

laser light sheer, fototermoliza

Zgodnie z  zasadą selektywnej fototermolizy wybiórcze uszkodzenie struktur docelowych będzie miało miejsce wtedy, gdy tkanki zaabsorbują energię w ilości zdolnej do wywołania uszkodzeń termicznych. Długość zastosowanej fali musi zapewnić selektywne pochłanianie energii przez struktury docelowe, większe niż tkanek otaczających oraz odpowiednią głębokość wnikania energii do tkanki. Zakres długości fal zdolnych osiągnąć cel jakim jest mieszek włosowy mieści się w przedziale 630-1200nm. Fale te są szczególnie dobrze pochłaniane przez melaninę i mieszczą się w zakresie okna optycznego skóry. Obecnie do depilacji laserowej stosowane są trzy typy laserów (Tabela 1).

rodzaj laseradługość fali
diodowy laser light sheer (długi impuls)800 i  810 nm (zależnie od diody) light sheer
laser aleksandrytowy (długi impuls)755nm
laser Nd-Yag (długi impuls)1064nm

 

laser light sheer, inne czynniki

Kolor włosa oraz okolica ciała poddawana zabiegowi jest czynnikiem wpływającym na efekty depilacji laserowej. Najlepsze efekty uzyskiwane są w przypadku włosów czarnych. Obserwacje wskazują, że w niektórych przypadkach zadawalające rezultaty, porównywalne do efektów depilacji laserowej  uzyskiwanych dla włosów czarnych, można osiągnąć również w przypadku włosów zawierających mniejszą ilość melaniny. Jednakże, aby taki efekt osiągnąć należy przeprowadzić większą liczbę zabiegów. Jednocześnie należy podkreślić, że u niektórych osób posiadających włosy o małej zawartości melaniny  można nie uzyskać znaczącej redukcji owłosienia. Niezależnie od koloru włosa u kobiet posiadających włosy w okolicy typowej dla owłosienia męskiego niekiedy trudno osiągnąć efekt trwały. Problem braku efektu trwałego związane może być związany z zaburzeniami hormonalnymi lub objawami hirsutyzmu najczęściej o charakterze idiopatycznym.  Lepsze efekty depilacji laserowej uzyskiwane są również w przypadku włosów o znacznej grubości.