Lasery biostymulacyjne

Przepiękna nazwa . Bio – życie (łac.) , stymulacja – pobudzenie. Lasery pobudzające życie. Wspominałem o nich przed tygodniem pisząc o laserach chirurgicznych. W przeciwieństwie do chirurgicznych zwanych też „twardymi” – te określa się jako „miękkie”.

Światło zawiera trzy główne zakresy promieniowania. Zakres odbierany przez oko ludzkie – to promieniowanie widzialne , o długości fali 400-750 nm (nanometrów). Promieniowanie ultrafioletowe ( UV) – 200-400 nm , oraz podczerwone (IR) – 750-15000. UV – powszechnie znane z właściwości opalających ma także istotne działanie przeciwkrzywicze , bakteriobójcze i wiele innych. IR – odczuwane jako ciepło ma także wiele potencjalnych działań biologicznych, najbardziej rozpowszechnione jest jako lampa SOLLUX. W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że promienie IR przyspieszają gojenie urazów ,działają przeciwzapalnie , zwiększają odżywienie i ukrwienie tkanek i działają przeciwbólowo.

Wielką wadą urządzeń emitujących promieniowanie UV i IR było szerokie ich widmo , tj. jednoczesne wypromieniowywanie promyków o różnych długościach fali , oraz bardzo mała głębokość bezpiecznej penetracji w głąb ciała. Nie można było odpowiednim promykiem leczyć uszkodzonej okostnej, gdyż w wiązce były inne promyki, o właściwościach wypalających na drodze do okostnej dziurę. Medycyna od lat marzyła o urządzeniach pozwalających uzyskać „czyste” promieniowanie , o jednej długości fali. I to marzenie właśnie spełniły lasery. Od ok. 15 lat weszły do medycyny lasery biostymulacyjne, emitujące promieniowania najczęściej z zakresu IR ,o specyficznej długości fali. Wiedza o właściwościach specyficznego promieniowania laserowego rozwija się burzliwie w dwu kierunkach : konstruowania coraz to nowych laserów oraz poznania specyficznego biologicznego działania określonych promyków. Mnożą się doniesienia naukowe o wykorzystaniu laserów w leczeniu chorób skóry ,ran, owrzodzeń żylakowych, urazów mięśni i ścięgien, złamań kości i uszkodzeń stawów, różnych form chorób kręgosłupa , wybujałych blizn , nerwobóli, porażeń i uszkodzeń nerwów, czyraków, trądzika młodzieńczego , opryszczki i półpaśca , chorób dziąseł i zębów , halluksów….i innych. Działanie określonych laserów jest wysoce specyficzne , tak więc połączone z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem daje wyniki niekiedy rewelacyjne. Źle użyte lasery mogą także zaszkodzić. W ostatnich latach rozpowszechnia się wykorzystanie lasera jako bodźca akupunkturowego , zamiast igły. Uzyskuje się efekt podwójny, bezpośrednie działanie lecznicze wiązki promieniowania oraz dodatkowy efekt odruchu lub zablokowania kanału bólu ,( akupunktura).

W przypadku laserów medycyna nie po raz pierwszy skorzystała z badań wojskowych. W tym przypadku na wyścigu zbrojeń i amerykańskim programie gwiezdnych wojen . Przy okazji poszukiwania coraz to bardziej wysublimowanych laserowych promieni niszczących konstruowano lasery badawcze , to one właśnie stały się pierwszymi laserami biostymulującymi. Na koniec anegdota. W latach 80-tych włoska firma konstruująca lasery podarowała mi, jako profit za badania naukowe, jeden z pierwszych w Polsce laserów biostymulacyjnych. Dioda laserowa stanowiąca serce tego lasera była amerykańska. Kiedy przy okazji kongresu naukowego sprawa się wydała, Amerykanie mieli wielkie pretensje do Włochów, bowiem zainstalowanie mojego lasera w noktowizorze rosyjskiego czołgu mogło wydłużyć kilkakrotnie jego zasięg. Mamy to już na szczęście za sobą.