Jelito drażliwe

Choroba znana jest pod różnymi nazwami, długo jako spastyczne zapalenie lub spastyczność okrężnicy. W ostatnich latach utrwaliło się określenie jelito drażliwe- od angielskiego irritable colon. Jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości w cywilizowanym świecie. W prostych, biednych społecznościach występuje rzadko.

Okrężnica – to ostatni etap drogi pokarmowej. Zaczyna się w prawym dole brzucha, po czym okrąża go od góry, schodząc po lewej stronie esowatymi zawijasami ( esica), i kończy się odbytem. I właśnie ta lewa połowa okrężnicy najczęściej dokucza, prawa także, ale rzadziej. Dokuczają najczęściej niezbyt silne, ale ćmiące pobolewania w lewej lub prawej stronie podbrzusza. Choroba dotyka najczęściej ludzi młodych, ambitnych, uczniów, studentów lub rozpoczynających życie zawodowe. Odzywa się przed klasówką, egzaminem, trudną rozmową z szefem, ale także przed ważną randką. Znaczne dolegliwości uzasadniają obejrzenie okrężnicy ( kolonoskopia). Badanie nie wykazuje zwykle odchyleń od normy. Uczeni doszukali się jedynie pewnej przewago płci ( kobiety) oraz skłonności rodzinnych. Stwierdzono również u „drażliwców” znacznie obfitsze unerwienie ściany okrężnicy.

Leczenie, żeby było skuteczne, musi uwzględniać wiele aspektów. Ważna jest dieta. Koniec z fast foodami. 5 regularnych posiłków pełnych warzyw, owoców i wody. Jak najmniej potraw mączno- słodko- tłustych. Najistotniejszy jest błonnik, nie wchłanialna część warzyw, owoców i zbóż, nasiąka bowiem wodą jak gąbka. Masa pokarmowa jest wówczas dla okrężnicy przyjazna, delikatna i puszysta. Medycyna dysponuje kilkoma lekami łagodzącymi dolegliwości. Często wystarcza jednak zmiana nawyków życiowych i pomoc psychologa, modyfikująca zbyt ambitne podejście do życia. Lepsze to niż otępiające i ogłupiające leki uspokajające. Optymistyczne jest to że z jelita drażliwego się zwykle wyrasta. U małżonków zatroskanych potomstwem, nie mających czasu na zainteresowanie się własnym zdrowiem, choroba należy do rzadkości.