DERMATOSKOPIA – NAJPOPULARNIEJSZE BADANIA DIAGNOSTYCZNE ZMIAN SKÓRNYCH

Dermatoskopia

Co roku w Polsce lekarze odnotowują ok. 2500 – 3000 nowych zachorowań na nowotwór skóry (tzw. czerniaka). Najpopularniejszym i całkowicie bezinwazyjnym badaniem wykorzystywanym we wstępnej diagnostyce dermatologicznej jest dermatoskopia.

Większość nowotworów skóry rozwija się na podłożu łagodnych zmian skórnych, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Na szczególną uwagę zasługują zmiany o: nierównym i ciemnym wybarwieniu, nieregularnym kształcie, zmiany krwawiące lub bolesne, a także te położone w miejscach narażonych na stałe podrażnienie.

W Gabinecie Salus badanie znamion skórnych wykonuje się przy użyciu urządzenia zwanego dermatoskopem. Jest to rodzaj mikroskopu, który aż w dwudziestokrotnym powiększeniu pozwala obejrzeć badany odcinek skóry. Następnie program komputerowy analizuje badane znamię barwinkowe, biorąc pod uwagę: jego wielkość, asymetrię, równość linii brzegowej oraz kolor. Komputerowe badanie dermatoskopowe jest metodą pomocniczą, która pozwala stwierdzić, czy zmiana ma charakter niepokojący i czy należy ją usunąć.

Postaw na wczesną diagnostykę zmian skórnych i zbadaj swoje znamiona!

dermatoskopia