Depilacja laserowa dla kogo

Depilacja laserowa dla kogo ?
Depilacja laserowa dla kogo
Z zabiegów praktycznie może korzystać każda osoba niezależnie od tego czy występuje u niej objaw hirsutyzmu, czy chciałaby usunąć włosy ze względów kosmetycznych. Istnieją oczywiście pewne ograniczenia związane z przeciwwskazaniami medycznymi oraz uwarunkowaniami fizjologicznymi, jednak najpierw należy przedstawić w jaki sposób działają te urządzeni.

Depilacja laserowa dla kogo , jak to działa ?
Działanie tych urządzeń w przypadku depilacji związane jest z pochłanianiem energii przez melaninę zawartą w mieszkach włosowych. Im więcej melaniny we włosach tym więcej energii dostarczonej do mieszka. Ciepło termicznie , dostarczone z lasera uszkadza struktury odpowiedzialne za wzrost włosa, czyli komórki macierzyste. Trwale uszkodza wszystkie komórki macierzyste powoduje, że włos nie odrasta. Ponieważ skuteczność lasera związane jest z ilością melaniny we włosie, osoby które posiadają bardzo jasne i cienkie włosy nie powinny być kwalifikowane do zabiegów. W takich przypadkach prawdopodobnie nie osiągniemy trwałych efektów.

Melanina zawarta jest również w naskórku. U osób posiadających ciemną karnację (fototyp skóry powyżej IV wg. skali Fitzpatricka) lub opaloną skórę istnieje niebezpieczeństwo poparzeń. Z tego wniosek ,że najlepsze efekty są osiągane u osób posiadających ciemne grube włosy i jasną karnację. Zarówno w przypadku lasera jak i IPL do uzyskania trwałego efektu nie wystarczy jeden zabieg. Związane jest to między innymi z cyklem wzrostu włosa. W fazie anangenowej, czyli w fazie intensywnego wzrostu, włos jest najbardziej wysycony melaniną, stąd większe prawdopodobieństwo trwałego uszkodzenia. Przeciętnie na powierzchni skóry znajduje się 80 % włosów w fazie anangenowej. Czas jego trwania to 4 do 8 tygodni. Odstępy pomiędzy zabiegami należy dostosować do cyklu wzrostu włosa, stąd przeciętnie zabiegi wykonywane są co 4 do 8 tygodni. Różnica w odstępach pomiędzy zabiegami związana jest z rodzajem depilowanej okolicy.

Dr Agata Mańkowska
Kosmetolog, fizjoterapeuta

Poznań depilacja laserowa