Depilacja laserowa a hirsutyzm

Depilacja laserowa a hirsutyzm.
Depilacja laserowa a hirsutyzm
Depilacja laserowa jest stosowana również u kobiet z objawami hirsutyzmu. Depilacja jest zalecaną i jedyną metodą , która w takich przypadkach może przynieść trwały efekt.
Prawie każda kobieta, niezależnie od wieku pragnie pozbyć się niechcianych włosków. Regularne golenie maszynką, wyrywanie za pomocą wosku, stosowanie elektrycznych depilatorów często bywa uciążliwe. Może doprowadzić do problemów skórnych takich jak wrastanie włosów, tworzenie się stanów zapalnych czy zapalenie mieszków około włosowych. U kobiet także włosy mogą pojawiać się w okolicach nietypowych takich jak twarz, brzuch czy pośladki. Do szukania pomocy skłania również problem z nadmiernym owłosieniem. Trudno się dziwić, ponieważ kanony współczesnej urody traktują obfite owłosienie po macoszemu. Objaw występowania włosów w miejscach nietypowych oraz ich nadmierna ilość w miejscach fizjologicznego występowania określamy jako hirsutyzm.

Depilacja laserowa a hirsutyzm.
Przyczyną występowania hirsutyzmu może być hiperandrogenizm. Jeśli poziom androgenów lub ich aktywność, czy proporcje w stosunku do estrogenów jest podwyższony mówi się o hiperandrogeniźmie. Przyczyn hiperandrogenizmu jest wiele np. PCOS (zespół policystycznych jajników), wrodzony przerost nadnerczy, lub menopauza, która jest związana z obniżonym poziomem hormonów, czy hiperprolaktynemia. Jednak nie zawsze hirsutyzm związany jest z hiperandrogenizmem. Badania przeprowadzone przez lekarza mogą wskazywać na prawidłowy poziom androgenów, a przyczyn nadmiernego owłosienia nie można ustalić. Istnieją np. wrodzone predyspozycje, lub miejscowa wrażliwość mieszków włosowych na przemiany androgenowe. Zanim udamy się do lekarza warto sprawdzić, czy rzeczywiście występuje u nas objaw hirsutyzmu. Hirsutyzm określa skala Ferrimana-Gallweya (tabelę oraz sposób punktacji łatwo można znaleźć w Internecie).

Dr Agata Mańkowska
Kosmetolog, fizjoterapeuta

Depilacja laserowa w Poznaniu