USG – ultrasonografia

USG to nowoczesna i doskonała metoda diagnostyczna. USG wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej dzięki czemu pozwala ocenić: kształt, wielkość i położenie narządu w przestrzeni anatomicznej, przepływ krwi czy budowę kości. Z oceny echostruktury badanego narządu można wysunąć niektóre wnioski diagnostyczne dotyczące charakteru zmiany: zapalnej, zanikowej, zwyrodnieniowej czy nowotworowej, a w tej ostatniej – sugerować proces łagodny czy złośliwy. Metoda ta jest całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna, co znacząco odróżnia ją od promieniowania rentgenowskiego stosowanego w prześwietleniach.

Główne wskazania do wykonania badania USG jamy brzusznej:

bóle brzucha o ostrym i przewlekłym charakterze
powiększenie obwodu jamy brzusznej
uraz jamy brzusznej
żółtaczka
krwawienia przewodu pokarmowego lub układu moczowego
utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca
wymioty
biegunki
zakażenie układu moczowego
utrata wagi ciała
anemia
podwyższone OB.
inne, celem wyjaśnienia nieprawidłowych wyników klinicznego badania jamy brzusznej czy badań dodatkowych

Przygotowanie do badania:

Badanie należy wykonywać na czczo, a bezwzględnym warunkiem obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne jest wypełnienie pęcherza moczowego. Dzień przed badaniem zaleca się zastosowanie lekkostrawnej diety oraz przyjęcie leku Espumisan (3 x 2 kapsułki), który pomaga usunąć powietrze w przewodu pokarmowego.

W przypadku badania w godzinach rannych nie należy spożywać śniadania, a jedynie na godzinę przed badaniem wypić 2 – 3 szklanki niegazowanej wody by w momencie badania mieć uczucie parcia na mocz. W przypadku popołudniowego terminu badania, dopuszczalne jest lekkostrawne, beztłuszczowe śniadanie i jak uprzednio wypełnienie pęcherza moczowego.

Przed badaniem obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu.

czas CZAS: ok. 15 min.
znieczulenie ZNIECZULENIE: brak – badanie nieinwazyjne
rekonwalestencja REKONWALESCENCJA: brak – badanie nieinwazyjne
cena CENA: 100 zł