Układ krążenia

Układ krążenia obejmuje serce oraz naczynia tętnicze i żylne. W ramach oceny serca wykonujemy wszystkie procedury diagnostyczne stanowiące tzw. złoty standard badań nieinwazyjnych.

  • EKG
  • HOLTER EKG – 24 godzinne badanie czynności serca
  • HOLTER RR – 24 godzinne badanie ciśnienia tętniczego
  • ECHOKARDIOGRAFIA
  • USG DOPPEROWSKIE:tętnic i żył kończyn dolnych, tętnic i żył szyi.

24 GODZINNE BADANIA CZYNNOŚCI SERCA METODĄ HOLTERA
holter ekg

Istotą badania jest 24 godzinna analiza funkcji serca w czasie normalnych funkcji życiowych. Pracę serca analizuje specjalny mały, umieszczony na pasku rejestrator, połączony z przyklejonymi do skóry klatki piersiowej elektrodami. Pacjent przez 24 godziny opisuje w kwestionariuszu wszystkie swoje czynności, może też przy pomocy specjalnego guzika sygnalizować specyficzne odczucia czy dolegliwości. Po 24 godzinach oddaje aparaturę. Zapis jest analizowany przez lekarza przy pomocy specjalnego systemu komputerowego. Po 24-48 godzinach pacjent otrzymuj wynik w postaci odpowiedniego wydruku oraz opisu. Jeśli pacjent sobie tego życzy może uzyskać odbierając wynik poradę lekarską, która w tym przypadku jest bezpłatna.

24 GODZINNE BADANIE CIŚNIENIA TĘTNICZEGO ? metodą HOLTERA
holter ciśnienia

Przed badaniem ustala się w systemie sterowania komputerowego godziny oznaczeń ciśnienia i tętna w czasie 24 godzinnej rejestracji. (30-40 oznaczeń) Na ramię pacjenta zakładamy mankiet połączony z kompresorem, wtłaczającym w mankiet powietrze w określonym czasie. Po 24 godzinach pacjent zgłasza się do gabinetu. Wynik oznaczeń, wraz z opisem , otrzymuje tego samego dnia.

 

ECHOKARDIOGRAFIA

Jest jedno z najważniejszych obecnie nieinwazyjnych badań serca. Pozwala ocenić szczegółowo wszystkie anatomiczne struktury serca oraz jego możliwości hemodynamiczne. Poza doświadczeniem osoby badającej , istotne są możliwości aparatury, czyli echokardiografu. Żeby spełniał wszystkie wymogi dajace możliwości oceny serca w systemie M-mode. 2D, Color Doppler i Power Doppler. Pacjent otrzymuje wynik w postaci szczegółowego opisu oraz zdjęć istotnych odchyleń od normy.

USG dopplerowskie tętnic kończyn dolnych
W trakcie badania ocenia się stan tętnic kończyn dolnych, w aspekcie zmian miażdżycowych, zwężeń i stopnia niedokrwienia tętniczego. Istotnym elementem badania jest określenia wskaźnika- stosunku ciśnienia w kończynach dolnych do ciśnienia w kończynach górnych.

USG dopplerowskie żył kończyn dolnych (tzw. doppler żył)
Jest jedno z najczęściej obecnie wykonanych badań, szczególnie wobec problemów z żylakami kończyn dolnych oraz zakrzepicą żylną i jej konsekwencjami (między innymi zagrożeniem zatorowością płucną).

USG dopplerowskie tętnic i żył szyi (tzw. doppler naczyń szyjnych)
Zmiany w naczyniach, szczególnie tętniczych szyi, są coraz częściej powodem licznych dolegliwości. Szczególnie zaburzeń ukrwienia mózgu i zawrotów naczyniopochodnych głowy.