Przesilenie wiosenne

Wiosna. Dni coraz dłuższe, dookoła coraz bardziej zielono , wszystko w nas wyrywa się do życia , do odnawiania i nawiązywania znajomości i przyjaźni , do ambitnych planów , w końcu do …miłości. A jednocześnie wielu z nas dopada wiosną chandra , złe samopoczucie, osłabienie , znużenie , a często także bardzo konkretne choroby , jak grypy , przeziębienia czy wrzody dwunastnicy. Dlaczego ?

Powodów jest kilka. Jednym z nich jest nasz specyficzny polski klimat. Jest on , szczególnie wiosną i jesienią, bardzo mało stabilny. Żyjemy w strefie przejściowej między dwoma silnymi klimatami, ostrym kontynentalnym ze wschodu i łagodnym morskim Europy Zachodniej. Do walki między nimi, której pole przebiega dokładnie na terenie Polski, włączają się epizodycznie : z północy klimat arktyczny i z południa zwrotnikowy (babie lato). Wszystko to daje , szczególnie wiosną, obraz ” w marcu jak w garncu”. Wiosna niesie także inne wyzwania. To że wszystko budzi się w nas do życia powoduje znaczny wzrost zapotrzebowania na witaminy, białka, sole mineralne… Tymczasem wielu z nas zapomina o tej szczególnej potrzebie, czekając na warzywa i owoce z własnego ogródka, bo „sklepowe” są sztucznie pędzone nawozami i drogie. Powodem częstych wiosennych gryp i przeziębień jest nie tylko wiosenne osłabienie i niedobór witamin , ale także nie zawsze właściwa odzież. Przeważnie ubieramy się za ciepło, dostosowując odzież do porannego wiosennego chłodu czy nawet mroziku, a potem wracając z pracy pocimy się w tramwaju.

Znaczne wiosenne wahania temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego, wpływu pola magnetycznego, zjawisk elektrycznych itp. powodują u niektórych, szczególnie wrażliwych ludzi znaczną dysharmonię układu nerwowego wegetatywnego. Owocuje to niekiedy dolegliwościami ze strony żołądka z chorobą wrzodową włącznie, bólami głowy, porannymi spadkami ciśnienia tętniczego krwi, ogólnym podenerwowaniem z skłonnością do pesymizmu i depresji.

Jak sobie radzić z przesileniem wiosennym ? Najlepsze efekty daje maksymalne uniezależnienie się od wpływów pogody poprzez działania nazywane ogólnie hartowaniem. Codzienna gimnastyka lub jogging , ciepło-zimny prysznic , uprawianie w umiarkowanym stopniu różnych rodzajów sportu, sobotnie i niedzielne wyprawy do lasu , zdrowe odżywianie z dużą ilością owoców, surowych warzyw, jogurtów i miodu. Warto też poddać się wiosennej radości budzącej się do życia przyrody.