Przepuklina rozworu przełykowego przepony

Przypadłość ta występuje znacznie częściej,niż jest rozpoznawana. Sprzyja jej bowiem rozwój cywilizacji, szczególnie masowe zastąpienie nóg samochodem. Cóż to jest ta przepuklina ?

Przepona jest mięśniem w kształcie talerza, odgraniczającym klatkę piersiową od brzucha. Potrafimy poruszać tym mięśniem,tzn. spłaszczać go i uwypuklać.Uwypuklony- ma kształt namiotu skierowanego szczytem w kierunku płuc.Typowym ruchem przepony jest wciągnięcie brzucha. Narządy które znajdują się i w klatce piersiowej i w brzuchu,jak przewód pokarmowy, muszą przechodzić przez odpowiedni otwór w przeponie.Otwór ten-rozwór przełykowy przepony przypada w miejscu wpustu ,tj. miejscu w którym 40 cm rura przełyku przechodzi w żołądek. Otwór ten jest mały,ciasno opinający się zzewnątrz na wpuście, jak sznurek zawiązany na worku. Ciasność ta ma duże znaczenie ,uniemożliwia bowiem cofanie się treści żoładka do przełyku. Treść żoładka jest bardzo kwaśna,tolerowana przez śluzówkę żoładka -dla śluzówki przełyku jest żrąca. U niektórych ludzi ,częściej mężczyzn, początkowo ciasny otwór powiększa się, rozkalibrowywuje.Sprzyja to nie tylko zarzucaniu kwasu do przełyku,ale także wchodzeniu części żoładka do klatki piersiowej,ponad przeponę.Bywa że rozwór ma kilkanaście centymetrów średnicy,a ponad przeponę wpukla się pół żoładka. Wiele jest przyczyn choroby. Przebyty uraz brzucha , otyłość, skłonności rodzinne.Ostatnio czyni się jednak odpowiedzialnym zespół czynników ,które powodują ucisk żoładka i jelit od dołu na przeponę.Są to obfite i wzdymające posiłki przyjmowane rzadko,a szczególnie na noc oraz siedzący tryb życia.Szczególnie sprzyja chorobie wielogodzinne prowadzenie samochodu z uciśniętym i pełnym brzuchem. Najczęstsze dolegliwości – to częste uczucie zgagi oraz uczucia ucisku w klatce piersiowej.Często mylnie sugerują one bóle wieńcowe serca.

Rozpoznanie choroby nie jest trudne ,radiologiczne i/lub endoskopowe. Prześwietlenie rentge- nowskie w czasie połykania papki kontrastowej jest metodą czulszą,radiolog uciskając w trakcie badania brzuch potrafi zdiagnozować wcześniejsze okresy choroby,w porównaniu z lekarzem wykonującym gastroskopię. Niektórzy preferują diagnozę ndoskopową,pozwalającą ocenić także skutki zarzucania kwasu do przełyku (refluksu). Chorobę w zaawansowanych postaciach leczy się chirurgicznie,zmniejszając rozkalibrowany otwór rozworu. W postaciach mniej zaawansowanych można uzyskać dużą poprawę,lub wręcz powrót do zdrowia zmianą trybu życia i specjalną gimnastyką przepony. Antyprzepuklinowy tryb życia – to częste, małe, niewzdymające posiłki ,unikanie jedzenia przed snem oraz drzemki po obfitym jedzeniu , unikanie odzieży uciskającej brzuch oraz prowadzenia samochodu w pozycji dającej ucisk jelit na przeponę. Gimnastyka – to częste energiczne wciągnięcie brzucha, kilkakrotnie w ciągu godziny.