KRIOTERAPIA

Krioterapia miejscowa czyli leczenie bardzo niskimi temperaturami, polega na oziębianiu wybranych partii ciała tj.: stawy, fragmenty skóry czy mięśnie. Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje organizmu na zimno. Początkowo dochodzi do gwałtownego zwężenia naczyń krwionośnych w tkankach. Krew zaczyna płynąć nieco wolniej, a ochłodzone tkanki są gorzej zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Przez chwilę spowolniona zostaje przemiana materii. Następnie, naczynia krwionośne rozszerzają się i dochodzi do ich przekrwienia. Niska temperatura działa na układ hormonalny oraz immunologiczny. Szybciej wydziela się endorfina czyli naturalny środek przeciwbólowy. Zmniejsza się również napięcie mięśni, przez co stają się one bardziej elastyczne i mogą wykonać większy wysiłek.

W krioterapii wykorzystuje się działanie niskich temperatur (poniżej – 100°C), przy czym okres ekspozycji na zimno powinien być bardzo krótki (około 3 min.).

Po zabiegu dochodzi do szeregu korzystnych reakcji obserwowanych jako:

działanie przeciwbólowe
działanie przeciwobrzękowe
rozluźnienie mięśni szkieletowych
zwiększenie zakresu ruchu w leczonych stawach i poprawę siły mięśni
intensyfikacja przepływu krwi przez powłoki skórne.

Po zakończeniu zabiegu, oziębione miejsce ogrzewa się w sposób całkowicie naturalny – poprzez napływającą krew z wnętrza ciała do powłok skórnych. Odczucie gorąca utrzymuje się przez okres od 2 do 4 godzin.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

choroby krwi
miejscowe odmrożenia
ropne schorzenia skóry, świeże blizny i rany
zespół Sudecka
zespół Reynauda
choroba nowotworowa
stany wyniszczenia i osłabienia organizmu.

czas CZAS: 3- 5 min (jedna okolica)
znieczulenie ZNIECZULENIE:
rekonwalestencja REKONWALESCENCJA:
cena CENA: 10 zł (emeryci i renciści); 15 zł pozostali pacjenci