Anoskopia, badanie proktologiczne

Anoskopia to badanie proktologiczne, w trakcie którego lekarz, przy pomocy specjalnego wziernika – anoskopu, dokonuje oceny stanu kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy.

Wskazania do wykonania anaskopii:

diagnostyka hemoroidów
stany zapalne
zmiany patologiczne błony śluzowej odbytnicy
ból odbytu
świąd odbytu
kontrola po leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób odbytu

Przygotowanie do badania:

Przygotowanie do anoskopii nie wymaga stosowania szczególnej diety. W dniu badania należy wstrzymać się od przyjmowania posiłków, można natomiast przyjmować płyny niegazowane do ok. 6 godz. przed badaniem. Rano w dniu badania należy wykonać lewatywę przy pomocy gotowych wlewek doodbytniczych (preparaty dostępne są w każdej aptece). W ten sposób końcowy odcinek jelita grubego zostanie prawidłowo oczyszczony, co umożliwi wykonanie pełnego i wiarygodnego badania. Należy zażyć wszystkie przyjmowane na stałe leki.

Anoskopia jest badaniem dobrze tolerowanym przez pacjentów i praktycznie bezbolesnym. Wykonanie badania nie wymaga żadnego znieczulenia. W trakcie samego badania pacjent przyjmuje pozycję kolankowo – łokciową lub leży na boku z podkurczonymi nogami, podczas gdy lekarz powoli wprowadza anoskop do jelita grubego.

Przeciwwskazania do badania:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest świeży zawał serca, ostra niewydolność krążenia i oddychania, ciężkie zaburzenia rytmu serca, ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi.

czasCZAS: badanie trwa ok. 5 min.
znieczulenieZNIECZULENIE: brak lub miejscowe
rekonwalestencjaREKONWALESCENCJA: Jeżeli przed badaniem zostały podane leki uspokajające, pacjent nie powinien prowadzić samochodu gdyż środki uspokajające mogą upośledzać odruchy.
cena CENA: 250 zł